Izolace proti vodě: 5 zásad při práci s penetračním nátěrem
Penetrační nátěr používaný při izolaci proti vodě má své vlastnosti, díky kterým nachází uplatnění v boji proti vlhkosti, ale klidně i v boji proti pádu celého domu. Při troše nadsázky totiž vlhké základy nemusí mít na svědomí jen respirační onemocnění obyvatel stavby, ale také narušení a rozpad základů s jejich fatálním poškozením.
Hydroizolace tak má vždy svůj smysl a nejlepší je ji řešit razantně zásahem a správným materiálem. Nejdříve se nanáší asfaltový penetrační nátěr a až na něj se pokládá izolační materiál. Je to proto, že tak lépe drží, povrch je zpevněn a jde tak o výbornou kombinaci, díky níž nebude důvod litovat, že jste se do projektu pustili. I proto je dobré mít na paměti následujících pár zásad při práci s penetračním asfaltovým nátěrem.
1. Mimořádně silné barvivo
Asfaltový penetrační nátěr je mimořádně silné barvivo. Ve skutečnosti je tato funkce způsobena vysokou přilnavostí černé husté tekutiny. Má extrémně vlastnosti zachycení na zdivu. Proto si dávejte pozor, jak moc se dotýkáte natřených míst a co máte oblečené. Cákance a i nečistoty způsobené přenášením štětce mohou zanechat nesmazatelné stopy. Na kůži to vyřeší večerní sprcha a trochu drhnutí.
2. Schne rychle
Správný penetrační nátěr schne rychle, ideálně na suchu a slunci. Je to i proto, že za běžných okolností může být po nanášení penetračního nátěru během pár hodin nanášena i izolační vrstva. Na penetračním nátěru výborně drží. Vy sami tedy můžete počítat s tím, že v rámci úspory času je možné stihnout více.
3. Silný zápach
Různé druhy asfaltového penetračního nátěru zapáchají s různou intenzitou. Vždy však mají nádech ropných látek a několika typů vůní. Při delší práci můžete trpět bolestmi hlavy. Okna je doporučeno mít při práci zavřené, neboť štiplavější tóny zápachu snadno pronikají do interiéru a drží se v něm. V případě hustší nanášené vrstvy se může postupně slábnoucí zápach držet na místě nanášení 24 hodin. Zejména během bezvětří a v prostorách výkopu základů. Nebo dokud nenasadíte izolační vrstvu.
4. Nástroje používané při penetrování
Základní nástroj je štětec. Dobře velký, aby se s ním dalo pracovat. Klidně nejlevnější jednorázový, protože po jeho použití ho už na nic jiného, ani na další penetrační pokus, nepoužijete. Výběrem štětce se nezdržujte. Postačí běžný na natírání barev. Dobrá je menší nádoba, do které si přelijete tekutinu z původního balení. Přelévání samo o sobě si žádá opatrnost, ať nedojde k zabarvení zámkové dlažby. Zkuste to na trávníku, kterého vám nebude tak líto.
5. Raději nanášejte více a získáte více
Pokud můžete, nanášejte asfaltového nátěru více. Máte možnost při jeho nanášení zdivo jen obarvit a vytvořit tak alespoň takovou černou barvu na zdivu, avšak získáte tím jen barvící schopnost, která nemá v boji proti vlhkosti a v prevenci žádný smysl. Získáte tím zároveň funkci lepší přilnavosti další izolace, ale ne tak silnou, jako při lepší vrstvě tekutiny. Přílišné šetření je patrné i tím, že při velmi skromném nátěru jsou vynechány štěrbiny a spoje. Dopřejte i těmto místům penetrační nátěr. Už jen pro zpevnění a pořádnou vrstvu penetrační tekutiny v nerovnostech. Štětcem to už rozetřete rovnoměrně.