Pěstování rostlin bez použití půdy: Jak pěstovat rostliny ve vodě?
Pěstování pokojových rostlin je nejen stále aktuální trend, ale estetický i zdravý způsob, jak si zpříjemnit atmosféru v domácnosti. Novinkou v oblasti dekorativního pěstování rostlin v interiérech je jejich pěstování ve vodě. Bez hlíny, zato v estetických skleněných nádobách.
Pěstování rostlin ve vodě má několik výhod. Nemusíme se obávat, že neodhadneme, kdy rostlina potřebuje vodu a kdy jí má příliš, nemusíme ji zalévat. Ocení ho i chovatelé koček, které si rády hrají s hlínou v květináčích nebo s květináči samotnými. Vodu stačí vyměňovat pouze občas, máme dobrý přehled o zdraví rostliny, včetně jejího kořenového systému a případné problémy můžeme hned řešit.
Méně škůdců i prachu
Profesionální pěstitelé rostlin doporučují tuto metodu alergikům na prach a nečistoty, protože je podstatně čistší. V půdě se, navíc, často množí škůdci, plísně, houby. Rostliny pěstované v půdě, jsou proto náchylnější k onemocnění.
Nádech exotiky
Vodní zahrada je velmi estetickým prvkem, který dodá exotický nádech každé domácnosti. Vynikne v obývacím pokoji, ale také na kuchyňský parapet či na pracovní pult si můžeme postavit několik skleněných váz s bylinkami a kořením. Praktické a skutečně pěkné řešení.
Co je třeba vědět předtím, než začnete pěstovat rostliny ve vodě?
Vyberte si rostlinu, která je vhodná pro pěstování ve vodě. Ne každá rostlina by tímto způsobem pěstování prospívala a přežila. Proto si v první řadě vyberte takovou, jíž to neublíží, ale právě naopak. Patří k nim například: potos zlatý, fíkovník lýrovitolistý, fíkovník kaučukový, aloe pravá, zelenec chocholatý, lopatkovec. Nejjednodušší způsob je, pokud máte některou z těchto rostlin v květináči, odříznout z ní odřezek a ten dát do vázy s vodou. Dbejte o to, aby nebyly příliš dlouhé.
Zvolte správnou nádobu
Optimální je skleněná váza s úzkým hrdlem, které drží rostlinku ve svislé poloze. Pro větší efekt můžete dno vystlat přírodními kameny, například vhodnými do akvária.
Najděte si vhodné místo
Odřezkům pěstovaným ve vodě se bude nejlépe dařit při jasném, nepřímém světle. Vyhýbejte se blízkosti tepelných zdrojů.
Vyčkejte rozroste
Během prvních pár měsíců (nebo dokud se neobjeví kořeny) třeba vodu vyměňovat jedenkrát týdně. Když rostlinka vytvoří pevný kořenový systém, můžete ji přesadit do půdy nebo ji nadále pěstovat ve vodě. V tom případě vodu vyměňujte jednou za měsíc a občas přidejte živiny, které rostlinka potřebuje – podle druhu.
Náš tip: Informujte se u odborníků, jakou výživu je vhodné vaší rostlině do vody doplňovat, aby byla spokojená a zdravá.