Čerstvé bylinky po celý rok
Nemusíte čekat až do jara, abyste své kulinářské výtvory dochutili čerstvými bylinkami. Vypěstujte si je ve vlastním bytě i během zimy! Stačí dodržet několik zásad.
Aby se rostliny během zimy nevytahovaly a neztrácely barvu, musíte jim zajistit nižší teplotu, než obvykle bývá v přetopených bytech. Obecně totiž platí, že čím nižší je intenzita světla a délka dne, tím nižší by měla být i teplota. Ideální je 16 – 18 ° C, v noci může klesnout o 2 až 4 ° C. Zkuste je tedy umístit do nejchladnější místnosti, ačkoli to nebude právě kuchyně.
Vhodné jsou alespoň čtyři hodiny přímého slunce denně. Vybírejte jim i nejsvětlejší okno, nejlépe s jižní, východní či západní orientací. Určitě je nedávejte na severní stranu. Během krátkých zimních dnů jim prospěje několikahodinové přisvětlování fluorescenčními výbojkami.
Co se týče polévání, během zimy bylinky nepotřebují tolik vody, jako v létě. Zalévejte je až tehdy, když je povrch substrátu suchý. A raději méně často a více. Přebytečnou vodu nenechávejte stát v misce, neboť přemokření často vede k hnilobě kořenů a může způsobit uhynutí rostlinky.
V zahradě dopěstujete bylinky téměř v každé půdě, ale v květináči by měl být kvalitní substrát s dobrou propustností. Při pěstování v květináčích jsou vyšší i nároky na výživu, proto je můžete občas přihnojit poloviční dávkou hnojiva jako u ostatních „pokojovek“.
A jaké jsou nejvhodnější nádoby na pěstování? Určitě z pálené hlíny, do kterých se přes póry dostává vzduch ke kořenům, ty pak nehnijí, jak to bývá v případě plastových květináčů.