Software je možné si koupit i levněji
I sebelepší počítač je člověku k ničemu, když k němu chybí adekvátní software. I když hardware stojí stále mnohem více, ani celá řada programů není k dostání za zrovna malé peníze. Naštěstí mnohé z nich je možné si koupit v rámci druhotné licence za podstatně méně financí.
Co je zdarma, nemusí být hned dobré
Spousta lidí řeší cenově náročný software používáním alternativ, co jsou na internetu k dispozici zdarma. Tyto programy ovšem mývají celou řadu nedostatků, jelikož jsou vyráběny hlavně menšími týmy, a tudíž neprošly tak náročným testováním jako zpoplatněné alternativy.
Navíc jejich rozhraní také nebývá zrovna exkluzivní a pro jedince, kteří nejsou v počítačích příliš kovaní, je práce s nimi často hodně náročná. Zkušený programátor si samozřejmě dokáže poradit, ale naprostý laik potřebuje mít všechno co možná nejjednodušší.
Do jisté míry mohou být řešením demo verze mnohých profesionálních programů. Některé toho poskytují docela dost, nicméně častěji spíše nabízejí pouze zlomek toho, co umí plné verze.
Licence za lepší peníze
Pro valnou část obyvatelstva je asi nejvýhodnější sice za software zaplatit, avšak mnohem méně, než běžně stojí. Jak toho ale dosáhnout? Stačí si kupovat programy v rámci druhotného softwaru.
Ten pochází nejčastěji z firemních počítačů, které již byly vyřazeny a programy na nich se již nadále nepoužívají. I přesto jsou ovšem pořád funkční a stačí je aktivovat.
Tímto způsobem je možné dostat se třeba i k licenci Microsoft Windows 11, a sice za pár stovek. Přitom Microsoft Windows 11 PRO běžně stojí několik tisíc korun.
Legální cesta
Kdo se vydá cestou druhotné licence, nemusí se bát, že se dal na dráhu zločinu. Jde o naprosto legální záležitost, která funguje nejen u nás, ale obecně v celé Evropě. Stačí jen najít vhodný obchod s licencemi. Při hledání je dobré řídit se primárně recenzemi.
image sources
- Glenn Carstens-Peters: Unsplash