Jaké LED osvětlení použít pro pěstování rostlin?
Pěstujete zeleninu a ovoce, květiny nebo nějaké jiné rostliny? Pak jste se možná dostali do fáze, kdy jim potřebujete doplnit osvětlení. V Česku nemáme celoročně takové podmínky, které by stačily. V zimě jsou dny krátké, přirozeného světla není dostatek. Jak ho nahradit?
Odpovědí je samozřejmě úsporné osvětlení LED. LED světla nehřejí, jsou pouze zdrojem světla, nikoliv tepla. Oproti výbojkám nebo žárovkám mají daleko vyšší životnost a jsou mnohem levnější na provoz. Hodí se opravdu všude, do domácnosti, kde si chcete předpěstovat zeleninu, i do skleníku s vašimi kvítky.
Proč pořídit přímo LED osvětlení pro růst rostlin?
Typické LED osvětlení je vyráběné pro lidi, rostlinám tedy vůbec nemusí vyhovovat. Jistě víte, že viditelné světlo se skládá z několika barev v rozsazích vlnových délek 380 nm až 750 nm. Rostliny však nevnímají barvu, mají jiné vnímání vlnových délek než člověk. Nejvíce citlivé jsou na modré a červené světlo, dvě barvy, které leží na okrajích spektra. Červené vlnové délky stimulují růst rostliny a podporují fotosyntézu, modré zabraňují vytahování rostliny do výšky, podporují odnožování a růst listů.
Zajímavost: Rostliny nejméně pohlcují (a nejvíce odráží) zelené světlo, proto se nám zdají zelené.
Osvětlení spolu s časovačem
Zaměřte se tedy přímo na LED osvětlení pro růst rostlin. Nejčastěji se setkáte s celými panely, ale existují i menší svítidla. Určitě si pohlídejte příkon svítidla a barvu světla (jestli spíše žluté nebo bílé). Správné parametry vyberte podle typu rostliny. Ještě před výběrem svítidla si určitě zjistěte, co je dobré pro vaše konkrétní rostliny. Kolik světla potřebují a kolik hodin denně budete muset přisvětlovat. K tomu je dobré si pořídit časovač, jenž bude LED osvětlení spínat vždy pravidelně ve stejný čas, abyste se o to nemuseli starat vy ručně.
image sources
- vadim kaipov: Unsplash