Jak na kojení bez bolesti?
V okamžiku, kdy se miminko přisaje k bradavce a dvorci, začne sát, a tím vytáhne mléko. Pokud se dobře přisaje, nepocítíte žádnou bolest, navíc miminko dostane potřebnou výživu. Nicméně pro novopečené maminky je kojení mnohdy náročné a často za bolestivostí bradavek stojí několik základních chyb.
V případě, že věci neprobíhají tak hladce, jak si představujete, nepřestávejte věřit sobě a svému dítěti. I miminka se totiž rodí s instinkty, které jim pomáhají najít bradavku a přisát se, a to často s velice malou pomocí. Jestliže se objeví nějaké nepříjemnosti, odstraníte je. Jak na kojení bez bolesti? Co pro to udělat?
Udělejte si pohodlí
Prvně si najděte uvolněnou polohu, ve které chvíli setrváte. Podle některých odborníků by se měla maminka při kojení otočit na bok (obvykle se doporučuje úhel 45 stupňů), a to hlavně v začátcích kojení. Bolest prsu kojení zhoršuje i při nesprávné a neoptimální poloze, a proto se nebojte konzultovat tento bod s kvalifikovanou laktační poradkyní.
Začněte co nejdříve
Ideální je začít s kojením ihned po narození miminka, protože čím dříve začnete kojit, tím snadněji se novorozeně přisaje. Proces je tak méně frustrující a udržíte si i dostatečnou zásobu mateřského mléka.
Hned od začátku je přirozeným reflexem dítěte, že si samo přileze k vaší hrudi a začne se kojit. Laktaci podpoříte i tím, když budete kojit „tělo na tělo“, takže se svlékněte do půl pasu vy a svlékněte vaše miminko donaha, přiložte ho na sebe a pusťte se do kojení.
První kojení není vždy možné hned po porodu, což ale neznamená, že je veškerá naděje ztracena. Pokud jste museli být od svého dítěte po narození na chvíli odděleni, stále můžete oba těžit z kontaktu kůže na kůži.
Kojení je choulostivá záležitost, nicméně stačí k ní přistupovat optimisticky, a potom se dostaví skvělé výsledky.
image sources
- Michal Bar Haim: Unsplash