Příprava trávníku na první sečení po zimní sezóně
Zima je obdobím, které ovlivňuje nejen rostliny na zahradě, ale také oslabuje stav vašeho trávníku. Chceme-li se z ní těšit každý rok, měli bychom se o ni dobře starat a připravit ji na jarní a letní sezónu.
Kdy byste tedy měli začít s revitalizací trávníku? Počasí bývá nepředvídatelné a často naruší harmonogram každého zahrádkáře. Než se pustíte do zahradničení, používejte zdravý rozum a dobře si to rozmyslete. Nejvhodnější doba pro zahájení oprav trávníku je březen a duben. Pak vás pravděpodobně nezastihnou velké mrazy nebo sněžení a sněhové nánosy rychle roztají. Práci si dobře naplánujte a pořiďte si potřebné nářadí.
Krok 1 – vertikutace a hrabání trávníku
Po dlouhé a chladné zimě je stav našeho trávníku často velmi špatný. Prvním krokem při teplotě vzduchu nad 0 °C je shrabání trávníku. K odstraňování kamenů a větších nečistot navátých větrem používáme běžné plastové nebo kovové hrábě. Další fází je rovněž hrabání, tentokrát pomocí vertikutačních hrábí nebo mechanického vertikutátoru. Pomocí nich odstraníte takzvanou „plsť“, tj. starou, přetrvávající trávu, a zároveň odříznete půdu několik centimetrů hluboko. Nebojte se to udělat, i když zjistíte, že trávník vypadá hůře než po rozmrznutí, vertikutace zbaví trávník odumřelé trávy a umožní zdravým trsům trávy prorůst kořeny.
Krok 2 – provzdušňování a válcování trávníku
Dalším krokem přípravy trávníku na pravidelné sečení je hloubkové provzdušnění půdy. K tomu můžete použít několik nástrojů: provzdušňovač, normální vidle nebo speciální návleky na boty s hroty. Pokud máte pouze vidle, zapíchněte je svisle do půdy a pohybujte s nimi, abyste v půdě vytvořili otvory. Tento postup opakujte po celém trávníku a otvory propichujte hustě a rovnoměrně. Poté do otvorů nasypte hrubý písek a celý trávník uhrabte.
Pokud si všimnete boulí v některých částech trávníku, které byly způsobeny například mrazem, můžete trávník ihned po provzdušnění uválcovat. Aby tráva rostla rovnoměrně, potřebujete válec o hmotnosti od 60 do přibližně 100 kg.
Krok 3 – lemování trávníku
Kromě přípravy trávníku na sekání je dobré zastřihnout i jeho okraje. První sečení tak bude snadné a trávník bude svěží a upravený. To je také nejlepší doba, kdy můžete dát trávníku nový a zajímavý tvar. Nepostradatelným nástrojem při přípravě na sekání okrajů je rýč ve tvaru půlměsíce, s nímž můžete vytvořit trávník například ve tvaru kruhu. Zahradní hadici lze použít jako šablonu pro vytvoření nepravidelného a zajímavého tvaru.
Krok 4 – doplnění trávníku
Pokud jsou v trávníku velké mezery, které potřebují více času na regeneraci a víte, že vertikutace a pravidelné zavlažování je nedokážou obnovit, můžete tam vyset novou trávu. Postiženou oblast je třeba důkladně prohrábnout a doplnit novou, čerstvou rašelinou. Pak trávu zasejete a znovu shrabete. Posledním krokem je zhutnění výsevního lůžka a zalití dutiny.
Krok 5 – první hnojení
Po zimním období chybí trávě zejména dusík. Při teplotě vzduchu kolem 5 °C pohnojte trávník dusičnanem amonným nebo dusičnanem vápenatým. To je třeba provést, když je tráva suchá, a poté ji vydatně zalít. Pokud trávě dodáme takovouto podporu, můžeme si být jisti, že na konci jara a v létě bude svěží a zdravá.
Dodržením těchto pěti základních kroků si můžete být jisti, že je váš trávník připraven na první sečení. Kdy sekáme? Když tráva trochu povyroste a získá živě zelenou barvu. Při prvním sekání se ujistěte, že je tráva suchá a žací nůž je nastaven o něco výše než obvykle. Tímto způsobem se tráva po prvním sečení lépe zahušťuje a získáte efekt golfového hřiště.