Jakou si vybrat vrtačku do vaší dílny?
Ruční elektrická vrtačka představuje základní přístroj, který by neměl chybět v žádné domácnosti, či dílně. Doba, kdy byly otvory vrtané „kolovrátkem“, nebozezem nebo vrtačkou na kliku už dávno pominula. A zasekávání s následným sádrováním dřevěných špalíků do zdi je už také jen historií.
Všechny vrtačky, prakticky bez výjimky, mají dnes ve spouštěcím tlačítku umožňující plynulou regulaci otáček. Mají také pomocnou rukojeť s uchycením na hloubkový doraz. Vrtat lze do různých materiálů s příklepem i bez. To závisí na použitém vrtáku. Při vrtání je důležité používat otáčky doporučené pro daný materiál a průměr vrtáku.
Vrtačkou můžete také šroubovat, ale opatrně, při vyšších otáčkách jako šroubovák. Když nejste opatrný, můžete strhnout drážku nebo ukroutit hlavičku vrutu či šroubu. Pokud budete šroubovat delší dobu, nezapomeňte nechat přístroj vychladit přetočením naprázdno. Na míchání je důležité použít „koště“ správné velikosti a se správnou geometrií lopatek, které jsou postaveny pro řidší i tužší materiály.
Při broušení na vrtačku netlačte. Chlazení motoru by bylo málo účinné a motor by se mohl „spálit“. Pokud se vám zdá úběr malý, vyměňte brusné médium, protože je buď „ucpaný“ nebo má nevhodnou zrnitost. Na frézování raději používejte frézku. Obzvláště při levnějších přístrojích jen s pouzdrem může dojít k poškození uložení výstupního hřídele vrtačky.
Jak funguje příklep při vrtačce a proč je vrtačka bez příklepu přesnější?
Příklepový mechanismus je pomocná funkce umožňující efektivnější vrtání do křehčích materiálů. V převodovce je umístěno ozubnicové kolo, které způsobuje, že výstupní hřídel s vrtákem poskakuje dopředu a dozadu. Tím dochází k odlamování třísky ubírání vrtákem a vrtání je tím efektivnější.
Vrtačky bez příklepu slouží na přesné vrtání v zámečnické nebo truhlářské dílně, například na nýtování, vrtání otvorů pro závit. Absence příklepového mechanismu umožňuje kvalitnější uložení výstupního hřídele a tím větší přesnost. Vrtačky bez příklepu neoplývají velkým výkonem. Z části je to proto, že vývrty „z ruky“ mívají malý průměr, ale hlavně proto, aby byly lehké a dalo se s nimi pracovat dlouhodobě bez větší námahy. Nebývají vybaveny pomocným držadlem a většinou je nelze upnout do stojanů a držáků.
Vrtačky s příklepem jsou již přístroje velmi univerzální. Kromě vrtání do všech materiálů je možné je využít k vykružování, šroubování nebo pro použití s různými nástavci.
V základě je možné vrtačky s příklepem rozdělit na přístroje se stálým převodem nebo s dvoustupňovou převodovkou. U levnějších vrtaček není výstupní hřídel vedený v ložisku, ale v kluzném pouzdře. Při zvýšeném stálém bočním zatížení pouzdra může dojít k jeho přehřátí a uvolnění, a tím k následné nepřesnosti při vrtání.
Jaký výkon stačí?
Vrtačka se stálým převodem (obvykle 3-3000 otáček / min) je vhodná do bytu a pro kutila, který ji používá opravdu jen pro vrtání menších průměrů a k občasnému šroubování. Mívá menší výkon, je lehká, malá, obratná a skladná. Vrtačka s dvourychlostní převodovkou obvykle mívá i větší výkon motoru než vrtačka se stálým převodem. Tímto poměrem lze vrtat větší průměry děr, šroubovat větší vruty a šrouby, vykrouží větší průměry, míchat stavební směsi. Tyto vrtačky bývají vybaveny kluznou spojkou, která chrání uživatele před „namotáním“ při zablokování nástroje.