Jak lehce odstranit rez z nářadí?
Stará kovaná sekera, nůž, dláta, a možná i jiná výbava do dílny, dvora či zahrádky mohou časem zrezivět. Pokud se po letech rozhodnete vrátit je zpět k původnímu životu, zde je návod.
Než se pustíte do kartáčování, broušení či natírání odrezovačem, měli byste vědět že pokud nespěcháte, šikovným pomocníkem je obyčejný, kuchyňský ocet. Aniž jste odrezování věnovali mnoho úsilí, výborného výsledku se dočkáte i na členitých površích.
Pro začátek postačí pokud poodmetáte všechny pavučiny, setřete prach a saponátovou vodou umyjete hlínu a mastnotu. Každý kus ocelového nářadí tak připravíte na rychlé, účinné odrezování. Ačkoli tato příprava není povinná, odrezování může urychlit.
Čím šikovnější nádobu najdete, tím méně octa budete na odrezování potřebovat. Nízká plastová miska s víkem na zakrývání je fajn. Závan octa se nebude šířit po okolí a vy nebudete muset neustále kontrolovat hladinu, zda je vše ponořené.
Nejprve se objeví drobné bublinky, pak do octa prostoupí kal rzi a po několika hodinách se objeví již první stříbřité plochy kovu. Ocet pronikne do závitů, záhybů a spár, všude postupuje stejným tempem.
Starý zubní kartáček vám v každé chvíli prozradí, do jaké míry jste s odrezování hotovi. Obvykle stačí jediný den na to, abyste rezavý povlak rozpustili. S hrubými nánosy rzi může vaše čekání trvat i tři dny. Každé překartáčování odrezování urychlí.
Nečekejte zářivou stříbřitou ocel. Čím déle bude nářadí sedět v octovém lázni, tím více bude ocet leptat kresbu kované práce. Snadno se stane, že sekyrka zůstane tmavá, jakoby byla z olova a nikoli z oceli.
Závěrečné broušení a leštění je už všední klasikou. Záleží jen na vás, do jaké míry chcete nářadí zrenovovat.