Čím ošetřit dřevo v exteriéru
Abyste si vybrali správný nátěr, respektive systém, který dřevu zajistí vhodnou ochranu, musíte si nejprve ujasnit, co přesně potřebujete a jaké dřevo chcete ošetřit.
Dřevo, které je vystaveno vnějším vlivům, je obvykle třeba chránit proti biologickým škůdcům, zejména houbám a dřevokaznému hmyzu, a také proti povětrnostním vlivům, tedy vodě, vlhkosti a působení UV záření a vzdušného kyslíku.
Taková ochrana se nejčastěji zajišťuje dvěma typy přípravků – první nátěr tvoří napouštědlo, které chrání proti biologickým nepřátelům, další nátěr (lazura, lak nebo barva) chrání před působením vody a slunce.
Existují však i přípravky, které se postarají o obojí – například napouštědlo a lazura v jednom. Dvojitou ochranu dokáží zajistit i některé oleje. Nabídka je opravdu široká a možností je mnoho. Podle čeho si tedy vybrat?
Výběr nátěru podle dřeva
Každé dřevo se chová jinak – záleží na tom, zda jde o měkkou nebo tvrdou dřevinu, zda je dřevo nové nebo staré a narušené sluncem, jak je upravený jeho povrch … Ve všech případech je pro výběr nátěru důležitá nasákavost.
Tvrdé dřevo je hustší a mnohem méně nasákavé jako měkké dřevo. Na impregnační ošetření tvrdých druhů se všeobecně doporučují zejména oleje, na ochranu měkkých dřevin jsou zase vhodnější olejové lazury. Zejména při exotických dřevinách, které bývají mimořádně tvrdé a husté, třeba vybírat nátěr velmi pozorně a zvolit pouze takový, který je na ně vyloženě určený.
Běžné staré neošetřené dřevo, které je narušeno povětrnostními vlivy, mívá zas mimořádně nasákavý povrch. V tomto případně je nejvhodnější hloubkové napouštění – impregnační nátěry totiž dobře vsáknou do hloubky dřeva. Naopak při krycích nátěrech, které vytvářejí na povrchu vrstvu, hrozí, že se časem odloupnou spolu s narušenými povrchovými vrstvami dřeva. Pokud je chcete použít, musíte proto staré dřevo odstranit až po zdravý masiv.
Broušené dřevo má na povrchu roztřepené vlákna, které fungují jako knoty proto ochotněji vpíjí nátěry (čím tlustší je broušení, tím lépe se nátěry do dřeva vpíjejí). Může se napouštět, ale také chránit nátěry, které vytvoří na povrchu krycí film. Naopak, při hoblování vzniká velmi hladký povrch, který vpíjí nátěry velmi špatně. Proto je dobré ho buď přebrousit nebo upřednostnit krycí nátěr před impregnačním.
Životnost povrchové úpravy závisí na typu nátěru a na podmínkách, jakým je dřevo vystaveno – zejména od toho, jak na něj svítí slunce a prší. Obecným pravidlem však je, že nátěr třeba obnovit dříve, než se viditelně poškodí. Ošetření olejem by mělo dělat minimálně jednou za sezónu, vodouředitelné tenkovrstvé lazury potřebují obnovit asi po třech až pěti letech, silnovrstvé vydrží až osm let … Vždy se přitom řiďte doporučením výrobce na etiketě.
Výběr nátěru podle místa použití a pravidel obnovování
Důležité je i to, kde je dřevěný prvek použitý – v jaké míře je vystaven povětrnostním vlivům nebo mechanicky namáhán a jaká je možnost renovace nátěru. Obecně totiž platí, že každý nátěr třeba obnovit dříve, než se opět viditelně poškodí. Jelikož poškozen nebo narušen nátěr dřevo dostatečně nechrání, může dojít k jeho degradaci, bobtnání, deformacím, praskání nebo napadení mikroorganismy.
Například impregnaci olejem třeba obnovovat minimálně jednou za rok, proto se používá zejména na terasy, jejichž plocha je dobře dostupná, nebo na zahradní nábytek. Obnova nátěru je ale zcela jednoduchá – není potřeba přebroušení, stačí nanést novou vrstvu oleje. Pokud pro vás není každoroční natírání problém, klidně tedy můžete použít olej i na fasádu či zahradní altán.
Naopak, silnovrstvé lazury mají asi nejdelší životnost – asi 6 až 8 let, renovace je však podstatně náročnější. Nejprve se totiž musí starý nátěr obrousit, aby se nový mohl znovu ukotvit do dřeva, a pokud promeškáte čas obnovy, nevyhnete se důkladnému broušení.
Podobně jako lak, i lakové lazury vytvářejí na povrchu vrstvu, která je náchylná na poškození při větším namáhání prvku, například při přehýbání trámů. Proto se doporučuje používat je pouze na prvky, při nichž se neočekává změna tvaru nebo objemu působením zatížení či vlhkosti a které jsou bezproblémově dostupné.
Výběr nátěru podle složení
V tomto případě jde zejména o ekologické hledisko. Nejvíce přírodním, a tudíž ekologicky nejšetrnějším způsobem ošetření dřeva v exteriéru je olejování. U ostatních typů ochranných nátěrů jsou obvykle k dispozici rozpouštědlové nebo vodouředitelné přípravky. Rozpouštědlové nátěrové hmoty mají o něco delší životnost, do dřeva pronikají hlouběji a bývají pružnější. Časem však zvyknou žloutnout a při práci s nimi se nevyhnete použití organických rozpouštědel.
Pro životní prostředí jsou šetrnější nátěry ředitelné vodou, které neobsahují žádná rozpouštědla či jiné škodlivé látky. Při práci nezapáchají a při čištění štětců či použitých nástrojů si vystačíte s vodou. Mají sice obvykle o něco kratší životnost, ale jejich výhodou je výborná UV stabilita (časem nežloutnou).
Výběr nátěru podle vzhledu
Jde vám o přirozený vzhled a kresbu dřeva? V tom případě zvolte olej nebo tenkovrstvou lazuru, které do dřeva zcela vsáknou, takže nemění ani pocit při dotyku. I když ani laky a silnovrstvé lazury výrazně nemění vzhled dřeva, na jeho povrchu vytvoří viditelnou a citelnou vrstvu. Ta však chrání dřevo nejen před povětrnostními vlivy, ale i před mechanickým poškozením, navíc se snadno čistí – stačí hadr a voda. Pokud máte rádi pestré barvy, chcete sjednotit různorodou barevnost staršího dřeva nebo skrýt fleky po tmelení, vhodné jsou zase barevné nátěry.
Různé druhy nátěrů chrání dřevo různými způsoby před vlhkostí a účinky UV záření, některé zvyšují tvrdost povrchu, usnadňují čištění či mění vzhled dřeva. Vybírat byste si z nich měli podle typu dřeva, podmínek, jakým bude vystaveno, požadavků na údržbu, svých představ o vzhledu, ale i podle možností obnovy nátěru.