Jak je to se sbíráním hub v zahraničí? V Česku jsme na tom dobře
Máte rádi sbírání hub, jste v zahraničí a chcete se potěšit? Bohužel v některých zemích na to musíte zapomenout.
Česko je Mekkou pro sběratele hub. Ale jak je to v jiných zemích? Faktem je, že podzim má více nevýhod než výhod, ale alespoň houby rostou jako po dešti.
Pokud jste v Belgii nebo Nizozemsku na sběr hub můžete zapomenout. Sběr hub sice není zákonem zakázán, ale z nizozemských lesů nemůže být nic vyvezeno, co je spojeno s ochranou podrostu. Sbírání hub, borůvek, ostružin, kaštanů a dalších plodů lesa se považuje za krádež, a za to čelíme tvrdým trestům. V Nizozemsku jsou Němci, Poláci a Asiaté trestáni nejčastěji.
V Německu si můžeme dovolit maximálně jeden koš (a malý!) Povolená hodnota je 1 kg na osobu. Je povoleno sklízet pouze pro rodinnou večeři!! V opačném případě můžeme očekávat pokutu až 2 500 EUR. V extrémních případech dokonce až 10 00 EUR! Sběr více hub je povolen po získání povolení od vlastníka lesa nebo po získání zvláštního povolení od příslušného orgánu ochrany lesů.
Jak je to s Velkou Británií? V Anglii je to podobné, můžeme nasbírat až 1,5 kg hub na hlavu, ale ve zbytku království to není zakázáno. V Rakousku má každý stát své vlastní zákony o houbaření. Například v Tyrolsku můžeme nasbírat až 2 kg na hlavu, ale jen v určitých časech od 7.00 do 19.00 například.
Ve Francii je to ještě zajímavější. Tam musíme za tento letní „sport“ dokonce platit. Trochu dále, v Itálii, musíme zažádat o kartu houbaře.
A jak vypadá houbaření v Polsku? Kam (ne) mohu vstoupit? V Polsku si myslíme, že můžeme beztrestně chodit v lesích, dokonce zkoumat divoké oblasti při hledání chutných hub, a bohužel tomu tak není. Musíme vědět, že je zakázáno sbírat houby na takových místech, jako jsou: rezervace a národní parky, ve vojenských oblastech, jakož i v oblastech trvale zakázaných, kde jsou lesní zvířata (jeleni, divočáci, atd.), v semenných porostech a v místech pěstování do výšky 4 metrů.
Musíme si také uvědomit, že navzdory skutečnosti, že 80% polských lesů jsou veřejné statky, má v případě vniknutí do soukromého lesa jeho vlastník právo požádat nás o jeho opuštění.
Čemu věnovat pozornost při výběru hub?
Při sběru hub musíme pamatovat na to, abychom nebyli hluční a nevyhazovali odpadky. Po návratu bychom měli také věnovat velkou pozornost našemu tělu – existuje vysoké riziko, že si domů přivezete klíště. Abychom se těmto situacím vyhnuli, je třeba před odchodem použít repelenty proti klíšťatům a nosit tmavé oblečení s dlouhými rukávy, které pokryje naše tělo.
A co je nejdůležitější: vyhněte se muchomůrkám !!! 🙂