Nejčastější chyby při stavbě plotu
Říká se, že můj dům je můj hrad. Aby však dům byl skutečně hradem, potřebujete plot. Právě plot dá domu ten pravý pocit vlastnictví. Nejen, že zvýší vaši bezpečnost, ale také oddělí vaše vlastnictví od zbytku světa a dá vám pocit, že tento kus země patří pouze vám. Postavit však dobrý plot není jednoduché. Proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém se dozvíte nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit při stavbě vlastního plotu.
CHYBY PŘI STAVBĚ PLOTU, O KTERÝCH ANI NETUŠÍTE
Někdy uděláte vše absolutně správně, ale i tak jste udělali chybu. Ne, nemluvíme o nešikovných mistrech. Často totiž mají obce obecně závazné nařízení, které se týkají plotů. Také se vyžadují ohlašovací povinnosti na stavebním úřadě. Pokud si postavíte plot, aniž jste tato nařízení a pravidla respektovali, může se stát, že budete muset nákladně předělávat, protože vám přijde rozhodnutí obecního úřadu. Také se připravte na mastnou pokutu.
NEBERTE PRVNÍ NABÍDKU, KTEROU DOSTANETE
Dnes je fakt peklo najít dobré řemeslníky. Dobří mistři jsou drazí a hlavně, mají dost práce pomalu na rok dopředu. Pozor si musíte dát právě na takové, co najdete na internetu a jsou hned volní. Často jde o fušery, kteří udělají vše špatně, na co sáhnou, ale vyžádají za to peníze jako za profesionální práci. Je dobré počítat s tím, že výstavba plotu bude trvat delší dobu. Zajistěte si několik nabídek a rozvažte z nich, kterou si vyberete.
OPLOŤTE SI POZEMEK – POUZE VÁŠ POZEMEK
Častou chybou je, pokud se pustíte do stavby plotu, aniž jste přesně respektovali hranice vašeho pozemku. Někdy je lepší zavolat geodeta a vše pořádně vyměřit. Neboť jestliže, ačkoli neúmyslně, zaberete cizí půdu, může to končit mastnou pokutou, případně nařízením na odstranění stavby. Zde velmi pomáhá komunikace. Dejte vědět sousedovi předem, že budete dělat plot. Pravděpodobně to také budete muset ohlásit na místním úřadě.
SPRÁVNĚ SI VŠE VYMĚŘTE
Plot je také stavba. Čím lépe si všechno výměříte, tím přesněji nakoupíte materiál. Pěkně si vyměřte, kde mají být zaražené sloupy, jaká má být mezi nimi vzdálenost, kolik potřebujete betonu atd. Pamatujte, čím více musíte dokupovat, tím více se vám plot prodraží.
SPRÁVNÉ BETONOVÁNÍ SLOUPŮ
Je strašně jednoduché zabetonování sloupů odfláknout. Řemeslníci, co chtějí mít od vás klid, poradí použít suchý beton a později nalít vodu – čím ušetří čas. No pokud to uděláte právě takto, riskujete, že beton se nesprávně smíchá, což sníží stabilitu sloupů. Je sice pracnější si poctivě směs promíchat, ale budete mít jistotu, že vaše sloupy přežijí i atomový výbuch.
ŠETŘENÍ NA NESPRÁVNÉM MÍSTĚ
Zejména ti fušeři, které objevíte na internetu, preferují co největší vzdálenosti mezi sloupy. Právě instalace sloupů je časově a finančně náročná. No pokud sloupy postavíte příliš daleko od sebe, snižujete stabilitu a trvanlivost plotu. Samozřejmě, hodně závisí také na tom, jak bude plot vypadat. No pravidlo je, že přes 2,5 metru je už příliš mnoho. Takový plot nejen, že vypadá divně, ale je také nestabilní.
NENÍ DŘEVO JAKO DŘEVO
Dřevěné ploty jsou v Česku starou klasikou. Sice tak dlouho jako kovové nevydrží, ale vypadají super. Otázkou však je, proč tak dlouho nevydrží, když existuje mnoho starých dřevěných staveb, které „drží“ stovky let. Problémem je nejčastěji vadné dřevo. Pokud koupíte to nejlevnější dřevo, které neprošlo úpravou – chybně vyschlé, bez namoření proti škůdcům a plísním, bez jakéhokoliv ošetření k použití venku, pak se nedivte. Také hodně závisí na typu dřeva. Vyplatí se udělat si krátký průzkum na internetu a také se dobře porozhlédnout na pile. Určitě vám někdo poradí a vy neuděláte chybu při nákupu.