Zelenina, kterou lze pěstovat doma na balkoně
Sníte o plném talíři čerstvé zeleniny z vlastní zahrady, ale nemáte pozemek, kde byste ji mohli pěstovat? Nic není ztraceno! Vše, co potřebujete, je slunný balkon, nebo dokonce i obyčejný okenní parapet. Mohou zde růst čerstvé, šťavnaté rostliny, které čekají jen na zamíchání do salátu.
Vypěstujte si a vyzkoušejte co funguje nejlépe ve vaší miniaturní domácí zahradě!
1. Rajčata a cherry rajčata
Doma vypěstované rajčata budou mít „skutečnou“ chuť, kterou jen obtížně najdete v obchodě. Je to dostatečný důvod k tomu, abyste vyzkoušeli domácí pěstování! Zdánlivě náročné, ale bude to přinášet ovoce, pokud budeme dodržovat několik jednoduchých pravidel. Nejdůležitější je velký, hluboký květináč a systematické zalévání. Dalším důležitým faktorem je velké množství slunečního světla a průběžné zaštipování výhonků. Pokud se však obáváte, že rajčata nevypěstujete, zkuste pěstovat malá cherry rajčata. Je to snazší a dokonce i úplní laici mohou uspět.
2. Papriky
Křupavé a barevné papriky budou nejen bohatým zdrojem nápadů pro barevné, zdravé jídlo, ale také balkonovou výzdobou. Jejich kultivace není nijak zvlášť komplikovaná. Především musí mít paprika stálý přístup k teplu a slunci, i když ji nadměrně velké paprsky mohou poškodit, proto buďte v horkém počasí opatrní. Měli byste ji také chránit před větrem. Optimální teplota je 25 stupňů. Kromě toho je důležitý správný výběr půdy (nejlepší je propustná a úrodná půda bohatá na humus) a její pravidelné zalévání, pozor na vysychání!
3. Řepa
Listová řepa je další zelenina ideální pro začínající zahrádkáře. Roste dobře uvnitř, dokonce i na chladných místech. Jediné, co musíte udělat, je poskytnout dostatečně hluboký květináč a přístup ke světlu. Nejlépe však rostou na slunných balkonech na jižní, nebo západní straně. Postarejte se o úrodnou, dobře odvodněnou půdu. Vyplatí se smíchat s pískem a vybrat si květináč s otvorem, který vypustí přebytečnou vodu. Nakonec nezapomeňte pravidelně a často zalévat, ve slunečných a horkých dnech musíte řepu zalévat dvakrát denně a to ráno a večer.
4. Mrkev
Pěstování mrkve je dalším relativně snadným úkolem. Je zajímavé, že doma ji můžete mít i v truhlíku. Chcete-li začít, potřebujete semena, která stačí průběžně vysévat a poté přetrhat, aby rostlinky měly dostatečný prostor k vytvoření kořene.
5. Ředkvičky
Domácí ředkvička vás překvapí svou křupavostí a jemnou chutí! Jak ji pěstovat? Nejlépe na slunečném místě. Vysévá se od března do poloviny září. Semínka vložte asi jeden centimetr do hloubky a pravidelně mírně zalévejte.
7. Cibule a česnek
Cibule je zelenina, která se skvěle pěstuje v uzavřených místnostech. Pohodlné prostředí si můžete vytvořit jak v dekorativní nádobě, tak i ve skleněné misce nebo dokonce v široké plastové láhvi minerální vody. Nevyžaduje přímé sluneční světlo. Může být pěstována ze semen nebo naklíčena. Podobným způsobem můžeme pěstovat domácí česnek.
8. Pórek
Pórek je zelenina, kterou lze úspěšně pěstovat na balkóně nebo na terase. Nádoby, ve kterých rostou, musí být opravdu velké (nejméně 10 litrů na 4-5 pórku). Miluje slunná místa a úrodnou půdu.
9. Petržel listová
Petržel roste dobře na okenním parapetu, na světlém, slunném nebo polo-stíněném místě. Optimální teplota je mezi 10 a 15 stupni. Půda by měla být svěží a propustná. Čas od času je vhodné petržel přihnojit organickým hnojivem.