Jak postavit dobře plot u vašeho pozemku
Volba typu oplocení záleží nejvíce od čeho chceme pozemek oddělit, zda od rušné komunikace, sousedovy zahrady nebo lesní krajiny. Zatímco před frekventovanou cestou by plot měl mít i proti hlukový účinek, v sousedství s volnou krajinou má působit spíše ekologicky kde pozemek se dělí fyzicky, ale opticky nepřekáží výhledu na krajinu.
V stávající zástavbě třeba brát v úvahu i typy oplocení sousedních pozemků, zejména ve vstupní části na pozemek z ulice, dřevěné oplocení kombinované s podezdívkou nebo betonovou či gabionovou stěnou působí elegantně a dobře zapadne do okolí.
Zvolená výška plotu ovlivňuje jeho účelnost a vzhled, protože na ní závisí i nezbytná konstrukce a výběr použitého materiálu. Při rozhodování o výši je třeba brát v úvahu i proporci mezi velikostí dvora a domu.
Nízké oplocení do výšky 1 m je spíše nenápadné a jeho bezpečnostní účinek je minimální, proto se hodí do okrajových poloh v kontaktu s lesem nebo na předěly v rámci vlastního pozemku.
Plot vysoký do 150 cm tvoří již jasné ohraničení, ale oku ještě nepřekáží. V této výšce ještě nepůsobí jako výrazná bariéra ani plné neprůhledné oplocení.
Ideální je výška kolem 1,5 m, takto vysoký plot nepřekáží výhledu ale tvoří jasnou bariéru. Takto vysoký plot je možné doplňovat živým plotem.
Plot je liniová stavba, kde délka výrazně převládá nad výškou. Pokud je dlouhá linie nečleněná, jednolitá, působí fádně, proto je účelné konstrukci plotu dělit například rytmickým střídáním prvků nebo kombinováním různých typů výkrojů plotů. Kontrastně vůči vodorovné linii oplocení působí vertikální sloupky nebo mezery či přerušení, které dělí linii na menší části. Chraňte svůj majetek skutečně elegantním způsobem. Dřevěný plot výborně vypadá a zároveň ochrání váš majetek před nežádoucími návštěvami, je to jednoduché a finančně méně náročné řešení. Nejvhodnějším dřevem pro ploty a stavbu plotů je smrkové dřevo, protože dobře odolává povětrnostním podmínkám a zároveň je ho u nás dostatek.