Vybrat správný závitník pro konkrétní práci není žádná hračka. Podle čeho volit?
Obrábění kovů je velmi dynamický a fascinující obor, který se neustále rozvíjí. V dnešní době musí každý obráběč počítat s dodržováním přesností v řádu pouhé setiny milimetru. To platí i pro řezání závitů. Jaký nástroj zvolit pro konkrétní druh závitu i materiálu?
Nejběžnější typy závitníků a jejich vlastnosti
V každé obráběčské dílně najdete tři nejzákladnější typy závitníků. Každý z nich má své specifické výhody, stejně jako nevýhody. My si je nyní ve stručnosti představíme. Závitníky strojní se používají primárně pro řezání méně pevných závitů ve vyloženě tvrdých materiálech (typickým představitelem je nerezová ocel). V ostatních ohledech příliš nevynikají.
Závitníky maticové se naopak používají při realizaci šroubovic v měkkých materiálech (typickým zástupcem je hliník). Hodí se i pro tenkostěnné obrobky. Díky pozvolnému rozšiřování náběhové pracovní části nezpůsobují nárazové namáhání materiálu. Namáhají jej postupně, díky čemuž nedochází k praskání a vylamování. Poslední volbou jsou tvářecí závitníky, které během své činnosti nevytváří třísku. Právě třísky mohou způsobit vylomení ostatních typů nástrojů. Navíc snižují celkovou přesnost šroubovice.
Raději mějte na skladě všechny druhy
Přijímáte pravidelně nové zakázky a chcete si s nimi adekvátně poradit? Pak potřebujete všechny typy závitníků. Od každého musíte vlastnit všechny normované rozměry. Jedině tak si poradíte se všemi běžnými úkoly. V tomto ohledu se vyplatí spolehnout se na oblíbené české dodavatele z online obchodu nastroje.cz. Ti vám vypracují individuální cenovou nabídku na míru. Čím více nástrojů si objednáte, tím méně za každý z nich zaplatíte. Pro majitele výrobních firem je takový přístup vyloženě výhodný. Stejně musíte nakupovat pravidelně.
image sources
- Tekton: Unsplash