Jak chutnají nejlepší prosecca?
Šampaňským nazýváme kdeco, avšak oficiálně tento název přísluší pouze šumivým vínům produkovaným ve Francii v oblasti Champagne. Podobně je na tom právě prosecco. To se pěstuje v Itálii v okolí Benátek.
Prosecco je pojmenované podle stejnojmenné vesnice. Původně se tak jmenovala i odrůda vinné révy, z níž se lahodný nápoj vyrábí, ta ale byla roku 2009 přejmenována na Glera, aby nemohli pěstitelé z celého světa libovolně využívat název prosecco. To pravé prosecco musí obsahovat aspoň 85 % odrůdy Glera vypěstované výhradně v Itálii.
Charmat-Marinotti aneb výroba prosecca
Prosecco je vyráběno metodou Charmat-Marinotti. Hrozny se sbírají brzy, aby se zachovala kyselost, z bobulí se lisuje šťáva a ta se nechá 8-10 dní kvasit v nerezové nádrži. Pak se přidá cukr a kvasinky pro fermentaci. Jelikož tento minimálně třicetidenní proces probíhá v uzavřené nádobě, oxid uhličitý nemá kam unikat, a tak vznikají bublinky.
Svěží a ovocná chuť prosecca
Dost možná ho znáte z oblíbeného koktejlu Aperol Spritz. Už samotné prosecco je však vynikající lahůdkou pro chuťové buňky. Nejlepší prosecca mají lehké tělo, ovocně-květinové a svěží aroma. Vítězí ovocné tóny jablek, broskví, melounů či tropického ovoce.
V poslední době jsou populární zejména polosuchá vína, to platí i pro prosecco. Příkladem je Prosecco Treviso DOC Brut od Casa Bianca. Označení DOC (Denominazione di Origine Controllata) je důkazem, že bylo prosecco vyrobeno dle předepsaných výrobních postupů a v oblasti, kde se může vyrábět.
Dokonalý aperitiv
Prosecco se v Itálii pije jako aperitiv, mělo by být vždy dobře vychlazené. Nalévá se do tulipánových sklenek. Jak ho budete konzumovat vy, samozřejmě záleží pouze na vás. Láhev dobrého prosecca se dá pořídit zhruba od dvou stovek korun. Podívejte se například do e-shopu Vinodoc, který už od roku 2013 přímo v Itálii vybírá ta nejkvalitnější vína. Vznikl z lásky k Itálii a tu jistě probudí i ve vás. Jak jinak než skrze víno!
image sources
- Al Elmes: Unsplash