Stavět zahradní jezírko svépomocí? Ano, ale se stavebním dozorem
Stavba zahradního jezírka může být vyloženě kutilským kouskem. Vychutnat si ji můžete se vším všudy. Pokud se na ní však necítíte, svěřte ji raději odborné firmě. Ta bude schopna jednak reagovat pružně v nepředvídatelných situacích a pak také postaví přesně to, co byste rádi. Vše může být dokonce tak rychlé, že se do týdne budete koupat.
S bagrem se pracuje lépe než s motykou
Právě možnost využití těžké techniky, která celou stavbu významně urychlí, je nejčastějším argumentem, proč někteří stavebníci dají přednost vybudování zahradního jezírka tak zvaně na klíč. Při hloubení jezírka je možné narazit na cokoliv. Většina majitelů pozemků netuší, co je v podloží jejich zahrady. A být tam může klidně i skála, která rychle zamezí dalšímu budování. Na druhou stranu, pokud chcete na zahradě pouze malé jezírko, které bude mít místo folie tvar přizpůsobený předem vyrobenému odlitku, asi si vystačíte opravdu pouze s krumpáčem a víkendem času. Bagr ani stavební dozor potřeba nebude. Výhodou tohoto řešení je, že nebudete muset nikdy opravovat díru v jezírkové fólii. V malém jezírku se ale zase nikdy nevykoupete. Koupací jezírko má však nároky zcela jiné.
Na koupací jezírko si raději zařiďte stavební dozor
Nemáte-li v rodině stavaře, bude nutné stavební dozor zaplatit. A věřte tomu, že se vám tato investice mnohonásobně vrátí. Kromě zjištění stavební techniky bude totiž potřeba dohlédnout také na vytvoření odpovídajícího tvaru zahradního jezírka, vhodné uspořádání břehů, ale také zajištění mělčí laguny pro vodní rostliny. Na terasovitou úpravu stěn obvykle navazuje také vytvoření schůdků a vybudování prostoru pro mechanickou čističku vody a vodní čerpadlo. Důsledný dohled je potřeba také při pokládání jezírkové fólie a především při instalaci podkladové geotextilie pod fólii, která má zamezit prorůstání kořenů rostlin a také případnému potrhání fólie o kameny. Výhodou jezírkové fólie je možnost jejího tvarování přesně podle dna jezírka a snadné svaření jednotlivých pásů horkým vzduchem.
Pozor při napouštění
Při prvním napouštění vody do zahradního jezírka buďte opatrní. Postupujte po krocích. Nejprve napusťte jezírko zhruba do třetiny, vyznačte si hladinu a nechte v něm vodu stát přes noc, abyste měli šanci zjistit, zda nikde neutíká. Pokud je vše v pořádku, můžete druhý den dopustit zbytek.
Zdroj foto: Koupací jezírko – Brno Bystrc 47m³/www.zahradnijezirka.net