Toužíte po takřka bezpracném přivýdělku? Investujte do zlata
Stále více lidí se dnes osměluje investovat tu a tam peníze do cenných papírů či jiných komodit. Pokud vás to také láká, určitě byste to měli zkusit. Můžete si tímto způsobem přijít k poměrně slušným penězům, nicméně o ně rovněž i přijít.
Proto je vhodné začínat na něčem jednoduchém, třeba na zlatu. Když budete dostatečně trpěliví, prakticky na něm nemůžete prodělat.
Zlato je jedna z mála jistot
Na světě je hodně cenných komodit. Stříbro, platina nebo třeba diamanty. Zlato je však mezi nimi jedinečné. Není to dáno ani tak jeho typickou žlutou barvou, ale hlavně užitečností.
Zatímco jiné vzácné kovy se používají pouze v omezené míře, zlato je na tom přesně opačně. Nejde jen o surovinu, po které by toužily pouze šperkařské dílny. Ve velkém se využívá třeba i v elektrotechnice. Jde totiž mimo jiné i o vysoce vodivý kov, bez něhož se celá řada elektroniky neobejde.
Možná se i ve vaší mikrovlnné troubě, laptopu nebo mobilním telefonu ukrývá trocha zlata. Nenechte se však zbytečně vzrušovat. V případě, že tam opravdu je, tak ho tam není mnoho. Každý ví, že jde o velice cennou surovinu a proto s ní nemohou plýtvat ani technologičtí giganti. K tomu, aby spoj fungoval podle požadavků, stačí většinou pouze stopové množství, více není potřeba.
Díky omezenému výskytu, ale velké poptávce si zlato drží víceméně neustále svou vysokou hodnotu. I u této komodity však mohou nastat situace, kdy na ceně zlato ztrácí či naopak získává. Kdyby tomu tak nebylo, nemělo by smysl ho kupovat za účelem investování.
Kdy vybrat správný okamžik k nákupu nebo prodeji?
Nakupovat či prodávat zlato není vhodné, kdykoliv se vám zamane. To by potom mohl dělat každý. Vy si musíte počkat na pravou chvíli.
Jde-li vám nyní o koupi, pak si vyberte z ekonomického hlediska klidné období, kdy jde na burzách vše jak na drátkách. V takových dobách se cena zlata drží na poměrně přijatelných hodnotách, takže ho klidně můžete pár kilo koupit.
S prodejem pak počkejte až na dobu, kdy se naskytne nějaká krize. Ideální je, když se jedná o událost celosvětového charakteru. Nicméně neuděláte chybu ani ve chvílích specifických lokálních potíží. Těmi jsou v tomto případě třeba krachy významných těžařských společností, případně hurikán či povodně v oblastech, kde jsou soustředěny důležité doly. Takovéto katastrofy obvykle znamenají zastavení těžby.
Tyto události ovšem budete muset bedlivě sledovat, jinak vám může vhodná chvíle proklouznout mezi prsty. Většinou totiž jde pouze o krátkodobou záležitost, a když zaváháte, budete si muset počkat na další. Ta však dříve či později přijde.
Na formě záleží
Ne všechno, v čem je obsaženo zlato, lze brát jako investiční komoditu. K tomuto účelu se používají primárně slitky v podobě cihliček, nebo investiční mince.
Slitky jsou výhodné v případě, kdy máte zájem nakoupit zlato ve vyšších hodnotách. Jedna cihlička může mít klidně cenu i několik stovek tisíc korun, zatímco mince bývají většinou mnohem levnější, a tudíž by jich bylo nezbytné nakoupit větší množství, což je nepraktické.
Mince naopak mohou daleko lépe sloužit jako vkusný dárek k prakticky jakékoliv příležitosti. Ne, že byste snad darovanou zlatou cihlou mohli někoho urazit, ale pěkný zdobený peníz s datem výročí svatby, narozenin nebo s věnováním přeci jen dokáže obdarovaný ocenit o něco více.
Mince jsou zajímavé i tím, že mohou mít kromě nominální i sběratelskou hodnotu. Samozřejmě, že ne všechny, ale některé speciální edice, třeba ty, na kterých je zvěčněný Karel IV., mohou jednoho krásného dnes stát majlant. I do takových se vyplatí investovat.
Jedná se ovšem vždy o omezenou edici, takže se dostat, byť i k jedinému kousku, je často v podstatě nemožné. Budete-li mít ale příležitost, čapněte ji za pačesy. Můžete na tom v budoucnu hodně vydělat.
Foto zdroj: Jingming Pan/Unsplash.com