Proč je potřeba pravidelná revize kotle?
Topení za pomocí kotlů je dnes poměrně populární a v mnoha případech i docela levné. Nicméně hodně majitelů těchto topných jednotek zapomíná na jejich pravidelnou revizi. Ta je přitom dána zákonem, takže pokud s revizí neustále otálíte, můžete taky dostat mastnou pokutu.
V Česku se to zanedbává
Revize kotlů se týká hlavně modelů na plyn, respektive pevná paliva, kde dochází ke spalování, a tudíž i k vyššímu riziku případného zanesení a poškození. Majitelé elektrokotlů mohou být v klidu. Ty má však u nás pouze marginální počet lidí. Stále převažují hlavně plynové kotle a v mnoha menším počtu jsou pak zastoupeny verze na pevná paliva.
Kotle na plyn
Podle vyhlášky je nezbytné provádět revizi u plynových kotlů jednou za tři roky, což se vztahuje na firemní subjekty. Rovněž je doporučená i jedna servisní kontrola během roku. Naopak povinné jsou čištění a kontrola spalinových cest. A sice rovněž jednou za rok.
Kotle na pevná paliva
Kotle na pevná paliva by měly projít revizní kontrolou rovněž jednou za tři roky, ovšem v tomto případě se jedná o zákonnou povinnost pro všechny majitele bez výjimek. Povinné je také čištění a kontrola spalinových cest. Kontrolu stačí provádět jednou za rok, čištění třikrát.
Výrobci však důrazně doporučují dělat revize alespoň jednou do roka. Vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o záležitost na pár minut a stojí to jen pár stovek, není důvod zde moc váhat. Rozhodně jde o levnější řešení než případná koupě nového kotle. Plynový kotel cena totiž není zrovna nejnižší.
Je to opravdu důležité
Někomu se může zdát, že tento druh revizí je jen zbytečnou šikanou státu, nicméně není tomu tak. Špatně fungující kotel může nadělat mnoho problémů, často i fatálních. V nejedné domácnosti se už lidé otrávili jen proto, že se ucpaly spalinové cesty sazemi.
To je pořád ještě ta lepší možnost. Špatně fungující kotel totiž může i explodovat a do věčných lovišť s sebou vzít nejen jeho majitele i s rodinnými příslušníky, ale rovněž i celý dům, případně také sousedy.